Знаете ли, че ние, модерни хора от големите градове, прекарваме средно около 90 процента от живота си на закрито? Между пътуването до и от работата ни, прекарването на вероятно над осем часа на ден в работа и извършването на обичайната ни ежедневна работа, ние виждаме природата повече на нашите телевизори, отколкото в реалния живот, пропускайки ползите за здравето от това да сме на открито.
Това не само е депресираща статистика, но има и реални ползи за здравето от това да сме на открито, които пропускаме, когато сме затворени в домовете и офис сградите си. Изследванията показват, че само 120 минути (това са два часа) на седмица са свързани с добро здраве и благополучие.
От подобряване на настроението ни до усещане за по-хлад, престоят на открито е нещо, от което всички можем да използваме повече.
Заради замърсяването на въздуха, сезонните алергии и страховитите пълзящи насекоми навън, някои от нас биха предпочели да стоят вътре възможно най-често, но ако смятате, че дишате по-добре въздуха вътре, ще ви разочароваме - замърсяването на въздуха на закрито може да е до 10 пъти по-голямо от това, което е на открито.
Повечето от нас се притесняват от замърсяването с фабричен дим или изгорели газове от коли, но замърсяването на въздуха в затворени помещения означава, че домовете ни също са заредени с него и често на нива, значително по-високи от тези, които бихте намерили навън. Неадекватната вентилация, боите, химикалите от домакински и лични продукти и мухълът допринасят.
Ако имате нужда от глътка свеж въздух, време е да излезете навън.
Един от най-честите дефицити сред възрастните хора е дефицитът на витамин D. Това, което прави витамина различен от повечето от тези, от които се нуждаем, е, че телата ни всъщност произвеждат по-голямата част от витамин D, от който се нуждаем, вместо да разчитаме на храните, които ядем, за да го доставят. Телата ни превръщат слънчевата светлина, която поглъщаме, в химикали, които я превръщат във витамин D, който всички познаваме и обичаме.
Въпреки това, ако не излизаме достатъчно на открито, тялото ни се бори да получи достатъчно слънчева светлина, за да произвежда витамин D. Когато е възможно, опитайте се да отделяте поне 10 до 15 минути незащитено време на слънце всеки ден и да извлечете ползите за здравето от това, че сте на открито.
Сезонното афективно разстройство или САР е вид депресия, която настъпва в началото на есента и се влошава през зимата. Въпреки че изследователите не са сигурни какво точно го причинява, се подозира, че липсата на светлина и витамин D играе роля.
Дори и да нямате САР, липсата на естествена светлина по време на по-хладно време наистина може да повлияе на настроението ви.
Не, не включва външен душ. По-близо е до къмпинга.
Горското къпане/баня или горската терапия се основава на японската концепция Shinrin-yoku, която набляга на прекарването на времето далеч от шума и суетата на градовете и прегръщането на природата.
Посещаването на природата може да засили активността на вид бели кръвни клетки, които помагат в борбата с инфекциите и туморните клетки. Освен това помага за понижаване на кръвното налягане и намаляване на стреса, нещо, което всички можем да използваме.
Чувствате се тревожен за нещо? Разходката навън може да помогне.
Изследователите са открили, че самото прекарване на време на открито сред природата може да подобри общото ви усещане за благополучие и да намали тревожността. Излизането навън също може да даде тласък на креативността.
Чували ли сте за заземяване преди? Това е начин да се свържете с енергията на земята, като ходите боси.
Краката ни привличат електрическите заряди на земята, позволявайки им да преминават през нас. Резултатите са подобрен сън, намалено възпаление и повече време сред природата – всичко печели.
Разбира се, трябва да сте навън, за да се свържете със земята. Килимите или дървените паркети нямат същия ефект!
Без значение какъв е сезонът, време е да станете от дивана и да се насладите на страхотната природа. Вашето здраве ще ви благодари.
Търсене
Свързани продукти