Глутенът е растителен протеин, който се намира в голяма степен в пшеница, ечемик, ръж и подобни продукти. Има свойството да свързва брашното като лепкава маса при накисване с вода. В днешно време вече много хора развиват стомашни усложнения след поглъщане на храни, съдържащи глутен. Това е именно непоносимостта
към глутен и тези хора трябва да консумират стриктно храни без глутен.
Обикновено непоносимостта към глутен се свързва със сериозни метаболитни и генетични нарушения като целиакия.
Пшеницата е основен въглехидрат в западните диети, често се консумира под някаква форма при всяко хранене и лека закуска. Съдържа протеин, наречен глутен. Глутен се съдържа и в ръжта и ечемика. Овесът не съдържа глутен като такъв, но тъй като овесът често се отглежда и обработва заедно с пшеницата, повечето конвенционални овесени продукти съдържат следи от глутен. След публикуването на редица проучвания за ефектите на глутена върху човешкото храносмилане от изследователи, общественият интерес към проблемите, свързани с глутена, се увеличи.
Протеинът глутен не може да се усвоява от някои хора и увеличава пропускливостта на червата (т.е. пропускливи черва) за известно време след като е изяден. Това ще допринесе до имунен отговор и да бъде допринасящ фактор за възпалението. Здравото тяло ще „почисти“ възпалението и ще поправи пропускливостта на червата, докато глутенът не се яде отново и процесът започне отново. Въпреки това, тъй като храни, съдържащи глутен, често се консумират при всяко хранене и междинни закуски – капацитетът на тялото да „ремонтира“ червата след ядене на тези храни може да бъде превишен и това може да увеличи вероятността от развитие на чувствителност към глутен.
Глутенът може също така да отключи автоимунно състояние в тънките черва, наречено целиакия (CD), при което клетките (ентероцитите), покриващи храносмилателния тракт, са сериозно увредени и възпалени и храносмилането е значително нарушено, единственото лечение за това е пълното избягване на глутена.
Днес ядем повече глутен от всякога в историята. Съдържанието на глутен в храната, която ядем, се е увеличило, а глутенът, открит в съвременните щамове пшеница, е по-трудно смилаем от този на по-старите пшеници като лимец. Все повече хора изваждат от храненето си пшеничните продукти, поради дискомфорта, който причинява.
Експертите по здравословно хранене казват, че храните без глутен набират популярност поради следното:
Има възможност за някои хранителни дефицити при диета без глутен, понеже тя може да доведе до ниско съдържание на основни витамини и минерали, като желязо, калций, тиамин, рибофлавин, ниацин, фолиева киселина и цинк. Тези продукти често се правят с рафинирани зърна, което може допълнително да намали тяхната хранителна стойност. Освен това версиите на храни без глутен може да имат по-малко фибри и протеини от техните глутенови аналози.
Едно от основните опасения е, че алтернативите без глутен могат да бъдат значително по-скъпи от традиционните храни, които съдържат глутен. В допълнение, тези на безглутенова диета може да се окажат с ограничени възможности за храна, тъй като много ресторанти и хранителни магазини не предлагат голямо разнообразие от продукти без глутен.
Търсене
Свързани продукти