Какво представляват кълновете?

Кълновете са покълналото семе на зеленчук, млади растения на път към пълен растеж – поне докато не бъдат събрани, за да бъдат кълнове за ядене. Можете да намерите кълнове почти навсякъде, където намерите храна, особено хранителни магазини и фермерски пазари. Някои хора дори отглеждат свои собствени.

Какви видовете кълнове има?

Повечето кълнове, които ще срещнете, попадат в четири категории:

  • Кълнове от боб и грах: Те включват кълнове от боб, боб, черен боб, леща и снежен грах.
  • Зеленчукови кълнове: Те включват кълнове от броколи, люцерна, зелена горчица и червена детелина.
  • Кълнове от ядки и семена: Те включват тиквено семе, сусамово семе, кълнове от слънчогледово семе.
  • Покълнали зърна: Те включват пшенична трева и кълнове от киноа.

Кълновете са основен продукт в китайската кухня повече от пет хилядолетия, а наскоро станаха популярни и на Запад. Въпреки че всички кълнове изглеждат сходни, те всъщност са разнообразна колекция от различни храни. 

Кълновете са много млади растения, които се берат само няколко дни след покълването им. Тези зеленчуци са известни със своите ползи за здравето и много хора твърдят, че могат да помогнат при редица здравословни проблеми.

Какви са хранителните стойности на кълновете?

Една чаша порция пресни кълнове от люцерна съдържа:

  • Калории: 8
  • Протеин: 1 грам
  • Мазнини: По-малко от 1 грам
  • Въглехидрати: 1 грам
  • Фибри: 1 грам
  • Захар: По-малко от 1 грам

Кълновете са отличен източник на:

  • калций
  • калий
  • магнезий
  • фолиева киселина
  • Бета каротин

Кълновете също са чудесен източник на витамин К. Този витамин е от решаващо значение за здравия растеж на костите, правилното съсирване на кръвта и много други телесни функции.

Какви са потенциалните ползи за здравето от кълновете?

Кълновете са богати на редица важни хранителни вещества. Въпреки че специфичното съотношение на хранителните вещества варира в зависимост от вида на кълновете, те обикновено съдържат високи нива на фолиева киселина, магнезий, фосфор и витамин К. Всъщност те имат по-високи количества от тези хранителни вещества, отколкото напълно отглежданите версии на същите растения.

Освен това храната, приготвена от кълнове, като покълнало тофу или соево мляко, има повече протеини и по-малко мазнини в сравнение с други форми на тези храни.

Докато кълновете осигуряват много хранителни ползи, изследванията сочат и следните потенциални ползи за здравето от яденето на кълнове:

  • По-ниски нива на кръвна захар

Хората с диабет може да открият, че яденето на кълнове им помага да контролират нивата на кръвната си захар по-ефективно. Проучванията показват, че кълновете могат да понижат нивата на кръвната захар. Това може да е резултат от два отделни процеса.

Първо, в сравнение с непокълналите семена и зърна, кълновете имат по-ниски нива на въглехидрати, което може да помогне за контролиране на нивата на инсулин. Това се комбинира с наличието на ензими в кълновете, което от своя страна влияе върху това как тялото разгражда въглехидратите. 

  • Подобрено храносмилателно здраве

Яденето на кълнове може да подобри храносмилателното ви здраве. Според много проучвания покълването на семето значително увеличава количеството фибри, които съдържа. Голяма част от тези фибри са "неразтворими" фибри, което означава, че не се разтварят в стомаха ви. Вместо това, той действа като пребиотик и подхранва „добрите“ бактерии в червата. Тези бактерии са важни за поддържането на стабилна, здрава храносмилателна система и могат да помогнат за намаляване на симптомите като подуване на корема и газове.

  • Подобрено здраве на сърцето

Добавянето на кълнове към вашата диета също може да има ползи за здравето на сърцето ви. Няколко проучвания показват, че консумацията на кълнове може да понижи нивата на холестерола при хора с диабет или затлъстяване. Едно проучване показа повишаване на "добрия" HDL холестерол, както и спад в триглицеридите и "лошия" LDL холестерол. По-ниските нива на холестерола са свързани с по-нисък риск от сърдечни заболявания и атеросклероза.

Как да включите кълновете в диетата си?

Кълновете могат да се консумират по различни начини и лесно се включват в различни ястия. Например, можете да ги ядете сурови в сандвич или хвърлени в салата.

Кълновете също се добавят лесно към топли ястия като ястия с ориз, пържени картофи, омлети, супи или прясно приготвени бургери.

Други интересни приложения на кълновете включват смесването им в смутита и тесто за палачинки или смилането им на паста за намазване върху хляб, бисквити или зеленчуци.

Ето някои от най-предпочитаните кълнове и защо трябва да помислите за да си посеете кълнове у дома:

1. Кълнове от броколи

Кълновете от броколи съдържат по-високи количества антиоксидант сулфорафан, отколкото зрялото растение броколи. Сулфорафанът стимулира експресията на цитопротективни гени в мозъка и дори е доказано, че потенциално свежда до минимум увреждането на нервните клетки. Единственият значителен естествен източник на сулфорафан е в кълновете на семената на броколи.

2. Кълнове от боб мунг

Кълновете от боб мунг са важна част от диета за детоксикация. Мунг бобът отдавна се използва в различни култури заради мощните си детоксикиращи и противовъзпалителни свойства. Те също така съдържат важни съединения като изофлавони, които са антиоксиданти и могат да помогнат за намаляване на холестерола. Те са една от малкото храни, които съдържат значителни количества бионаличен калий, който може да помогне за понижаване на кръвното налягане и намаляване на мускулните крампи.

3. Кълнове от семена от чиа

Тези кълнове са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини и поддържат здравето на невроните и намаляват риска от инсулт и инфаркт. Кълновете чиа са с високо съдържание на калций и магнезий, които поддържат здравето на костите и мускулите. Магнезият е особено важен за здравето на съдовете и мозъка. Тези кълнове също съдържат значителни количества фибри, които не само насърчават редовността на червата, но и стабилизират нивата на кръвната захар.

4. Кълнове от червена детелина

Ние от био магазин Био Маркет препоръчваме тези кълнове за жени в перименопауза и менопауза, тъй като те са чудесен източник на фитоестрогени и следователно могат да лекуват много често срещани симптоми като температурна дисрегулация и подуване на корема, но фитоестрогените също са полезни за лечение на безсъние и тревожност, които допринасят за трудности при фокусиране и концентрация .

5. Кълнове от леща

Лещата е богата на тиамин, важен витамин В за баланса на невротрансмитерите. Интересен факт е, че сушената леща има дефицит на цистеин и метионин, две незаменими аминокиселини. Кълновете от леща, от друга страна, имат повишени нива на всички аминокиселини, включително цистеин и метионин, което ги прави важен вегански източник на пълноценен протеин.

6. Кълнове от репички

Кой не обича добра репичка? Богати на поддържаща хлорофил клетъчна функция, тези кълнове са чудесни за отслабване, тъй като осигуряват усещане за пълнота със своя пикантен вкус и също така имат важни витамини за метаболизма. Те също така съдържат значителни антиоксидантни съединения, които повишават имунитета и намаляват възпалението.

Кълновете са важна част от здравословното хранене и често се пренебрегват. Ползите от намаления оксидативен стрес, по-малкото възпаление, подобреното клетъчно дишане и детоксикацията далеч надхвърлят разходите и времето, необходимо за отглеждането им. Без съмнение ще се възползвате от ползите от редовната консумация на кълнове!

Изберете от големият асортимент от органични семена за покълване в био магазин Био Маркет. Всички предлагани продукти са сертифицирани и от доказани източници. Потърсете био продуктите в нашите физически магазини в София и Пловдив, както и в нашият онлайн магазин www.bio-market.bg .

Публикувано от:

Мариета Гаванозова
Аз съм Мариета и съм регионален мениджър в Био Маркет. Сертифициран хранителен терапевт съм и йога учител. Храня се изцяло с растителна храна от 7 години. Пиша статиите, за да споделя с всички вас своите знания, опит и умения, които са придобити с много информация от различни източници. Ще се радвам да ви бъда полезна.